Bitki koruma örtüleri, bitkileri çeşitli çevresel faktörlerden ve zararlardan korurken sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için kullanılan tarımsal malzemelerdir. Bu örtüler genellikle güneş ışığının, havanın ve nemin bitkilere ulaşmasına izin verirken potansiyel tehditlere karşı bir bariyer oluşturan hafif, nefes alabilen kumaşlardan yapılır. 

 

 Bitki koruma örtüleri genellikle plastik, kumaş veya cam elyaf gibi malzemelerden yapılır. Hangi tür örtünün kullanılacağı, hedeflenen amaç ve bitkilerin türüne bağlıdır. Bitki koruma örtüleri, tarım sektöründe bitki sağlığını ve verimliliğini artırmak için önemli bir araç olarak kullanılır.

 

Türkiye’de en çok kullanılan bitki Koruma Örtüsü Çeşitleri:

1-Soğuktan koruma örtüsü ( Don battaniyesi ) : Çoğunlukla eğrilerek bağlanmış veya dokuma kumaştan yapılan donmaya karşı soğuktan koruma örtüleri, soğuk havalarda bitkilere yalıtım sağlar. Bitkilerin etrafındaki ısıyı hapsederek soğuk hasarını önlerler. Sağlıklı bitki büyümesini sağlamak için dona karşı koruma sağlar ve bitkinizi sağlıklı tutar.

2-Kuş Filesi: Kuş koruma örtüleri; kuşların, haşerelerin ve evcil hayvanların meyve ve sebzelere ulaşıp zarar vermesini engeller. Bitkilerin daha sağlıklı yetişmesini sağlar. meyve bahçeleri ve üzüm bağlarında yaygın olarak kullanılırlar. Bitki koruma örtüleri, haşere kontrolü, sıcaklık düzenlemesi, UV koruması ve nem tutma özellikleri ile çiftçiler ve bahçıvanlar için değerli bir araçtır. Bitki koruma örtüleri açık tarlalar, seralar ve ev bahçeleri dahil olmak üzere çeşitli tarımsal ortamlarda kullanılabilir.

Bitki koruma örtülerinin ömrü, kullanılan malzemeye ve çevre koşullarına bağlıdır. Genellikle polipropilen (PP) malzemesinden üretilen bitki koruma örtüleri, tekrar kullanılabilen, dayanıklı yapıya sahip, şeffaflığı ile güneş ışığını geçiren, UV koruması sağlayan ve nem tutan koruma örtüleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir